Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Tulipánhagymák ültetése

Tulipánhagymák ültetése
A tulipánhagymák ültetése az ősz egyik legizgalmasabb kertészeti feladata, amely megteremti a tavaszi virágzás alapjait. Ismerd meg, hogyan ültetheted el őket helyesen, hogy kerted tavasszal a legszebb színekben pompázzon!

A tulipánokról:

A tulipán kehelyalakú virággal rendelkező hagymás dísznövény, a liliomfélék családjának egy nemzetsége. Mintegy 100 faj és több ezer nemesített fajta tartozik ide. Neve a perzsa „toliban” szóból származik, mivel alakja hasonlít a turbánra, régies magyar megnevezése a tulipánt. A közel-keleti növénytermesztő kultúrákban i. e. 3. századtól rendszeresen megtalálhatjuk ábrázolásait, 1000 körül már írásos feljegyzésekben is említik. A későbbi időkben a törökök tenyésztették ki a tulipán legszebb példányait, Magyarországra is ők hozták el a 16. században, népszerűsége azóta is töretlen. A néművészetben a nőiséget, a szerelmet jelképezi; a keresztény szimbolikában a fehér tulipán a (testi-lelki) tisztaság jele.

Tulipánok ültetése a kertbe:

MIKOR?

A legideálisabb a kora őszi időszak az ültetéshez - szeptember vége vagy október eleje - de mindenképp még az első fagyok előtt kerüljenek talajba a tulipánok.

HOVÁ?

A tulipánok a normál kerti talajt kedvelik, melynek jó a vízáteresztő képessége. Lehetőleg félárnyékos/napos helyre ültessük a hagymákat, de azt vegyük figyelembe, hogy a napos részeken intenzívebb virágzás várható.

HOGYAN?

A talaj előkészítésekor érdemes komposztot vagy szárított trágyát keverni a földhöz. Az ültetőgödör a hagyma átmérőjének a háromszorosa, körülbelül 10-20 cm mély legyen.

A tulipánhagymákat "csúcsukkal" felfelé kell elültetni! A hagymák csoportosan is ültethetők, de mindenképp maradjon 5-6 cm távolság közöttük.

Végezetül temessük be földdel a hagyákat, alapossan öntözzük meg a területet. A teljes védelem érdekében mulccsal vagy zúzott levelekkel is befedhetjük a talajt.

Tulipánok ültetése balkonba vagy kaspóba:

MIKOR?

A legideálisabb a kora őszi időszak az - szeptember vége vagy október eleje - a szabadföldi ültetéshez hasonlóan.

MIBE?

A kulcsszó a vízelvezetés. Bármilyen anyagú cserépbe elültethetők a tulipánok, de az edény alja mindenképp legyen lyukas, ugyanis a hagymák elsőszámú ellensége a pangó víz. Érdemes nagyobb cserepet választani.

HOGYAN?

Az ültetőedény aljára 2-3 cm kavicsréteg kerüljön. A tulipán a jó vízáteresztő talajt kedveli, ezért a virágföldet tőzeggel és homokkal érdemes fellazítani.

Ezután kb. 10 cm mélyen ültessük el a hagymákat, melyeknek a csúcsos fele legyen felül! A hagymák csoportosan is ültethetők, de mindenképp maradjon 5-6 cm távolság közöttük. A tél során csak minimálisan kell öntözni.

HOVÁ?

Erkélyre, balkonra vagy a teraszra. A virágok számára elengedhetetlen a 6-8 héten át tartó fagyhatás, ezért mindenképp kültérre helyezzük a cserepeket! Télen szél- és fagyvédett helyet válasszunk számukra. Fontos: tartósan hideg (-5 °C alatt) időben a hagymák elfagyhatnak. A cserepeket buborékfóliába tekerjük, így óvhatjuk meg a virágokat. Ilyenkor az öntözést hagyjuk el.

Kora tavasszal helyezzük naposabb helyre, és ha azt szeretnénk, hogy a lehető legtovább nyíljon tulipánunk, akkor a virágzás kezdetével tegyük félárnyékba.

Tavaszi gondozás:

Virágzás után a kertből és a cserépből is fel kell szedni a hagymákat. Ezáltal őrizhetjük meg a tulipánok egészségét, a virágok erősségét és azt, hogy felszívódjanak a nyár során!

A virágokat éles olló segítségével vágjuk el a föld felett néhány centivel, tegyük vázába és gyönyörködjünk még egy kicsit bennük! A leveleket hagyjuk a gumón, de figyeljük, hogy mikor kezdenek száradni. Ez ugyanis azt jelzi, hogy a tápanyagok visszahúzódtak a hagymába, és óvatosan felszedhetjük a földből.

Ezután száraz, félárnyékos helyre tegyük a gumókat és várjuk meg, míg megszikkadnak. A leváló pikkelyleveleket távolítsuk el, kezeljük őket erre a célra megfelelő gombaölő szerrel, majd helyezzük kartondobozban száraz, hűvös, árnyékos helyre a hagymákat (pince, kamra, 10 °C körüli hőmérsékletű helyiség).

Ősszel vegyük elő az egészséges, szép hagymákat és kezdjük előről! :)